Į ką atkreipti dėmesį perkant gitarą

Taigi pagaliau pasiryžote įsigyti nuosavą gitarą. Tačiau nuo ko pradėti? Užėjus į muzikos prekių parduotuvę gali ir galva apsisukti: visur prikrauta įvairiausių formų, spalvų, firmų, kainų gitarų, tad kaip išsirinkti tokią, kuri patenkintų jūsų poreikius, būtų miela širdžiai ir tilptų į biudžetą? Čia rasite keletą mūsų patarimų, kurie, tikimės, padės jums išsirinkti tinkamiausią instrumentą.

Klasikinė ar akustinė?

Perkant instrumentą pirmiausia reikėtų pagalvoti, kokią muziką daugiausiai  ketinate groti: pop, roką, džiazą, klasikinę, lotynų amerikos muziką ir t.t. Kai kurios gitaros labiau tinka vienam muzikos stiliui ir mažiau kitam.

Klasikinė gitara. Šios gitaros, lyginant su akustinėmis, yra šiek tiek mažesnės, jų grifas yra platesnis ir kiek trumpesnis, tačiau turbūt pagrindinis skiriamasis bruožas yra nailoninės stygos, suteikiančios gitarai specifinį skambesį. Minkštas nailonines stygas pradedančiam gitaristui lengviau užspausti nei metalines – ne taip paskausta pirštus ilgiau pagrojus, tačiau dėl platesnio grifo didesnė apkrova tenka riešui – tai ypač nepatogu žmonėms, turintiems mažas rankas. Klasikinėmis gitaromis dešine ranka dažniausiai grojama pirštais, ne brauktuku. Ši gitara jums, jei norėtumėte groti klasikinę, lotynų amerikos muziką ar tiesiog patinka nailoninių stygų skambesys.

Akustinė gitara. Akustinės gitaros yra gerokai populiaresnės už klasikines, ypač dažnai sutinkamos pop, kantri ir bliuzo muzikoje. Šios gitaros būna su metalinėmis stygomis, nuo kurių mokymosi pradžioje paskausta pirštai, tačiau vien dėl to akustinės gitaros atsisakyti tikrai neverta – po kurio laiko pirštų odelė sukietėja ir skausmas dingsta. Akustinės gitaros būna įvairių dydžių ir formų: nuo mažų, kurias patogiau transportuoti, iki didelių jumbo gitarų, su kuriomis galėsite groti garsiau. Dėl skirtingų dydžių ir formų skiriasi ir gitaros tembras, tad išbandykite kuo daugiau įvairių gitarų, kad pajaustumėte, kuri jums patogiausia ir gražiausiai skamba. Kai kurios akustinės gitaros korpuse turi išpjovas. Išpjova leidžia lengviau pasiekti aukštesnes natas grojant melodijas. Jei ketinate daugiausiai groti akordus – išpjovos jums neprireiks. Ši gitara jums, jei norite universalaus instrumento, kurį galėsite išsirinkti iš daugybės formų, spalvų, dydžių.

Išsirinkau gitarą – kas toliau?

Jau nusprendėte, kokia gitara – akustinė ar klasikinė – labiausiai atitinka jūsų poreikius, gal net ir nusižiūrėjote kokią vieną parduotuvėje. O ką daryti toliau? Neskubėkite pirkti: pirmiausia pabandykite ja pagroti, prispausti stygas, pažiūrėkite, ar gitara jums patogi.

Prispausti stygas neturėtų būti labai sunku. Jei jaučiate, kad spausti sunku, stygos gan smarkiai nutolusios nuo grifo, bandykite kitą gitarą, juk nenorite, kad grojimas pavirstų į sunkų darbą. Jei nesuprantate, kiek normaliai jėgos reikia prispausti stygai, išbandykite kelias skirtingas gitaras ir palyginkite jas – skirtumą tikrai pajausite.

Dar vienas svarbus dalykas, į kurį reiktų atkreipti dėmesį – tai garsas. Garsas turėtų būti švarus, tai reiškia, kad grojant neturėtų girdėtis jokių zvimbimų, barškėjimų ir panašių „šiukšlių“.

Jei jau taip atsitiko, kad nusipirkote gitarą ir tik po kurio laiko pastebėjote tam tikrus defektus kaip zvimbimą, nusiraminkite – šie dalykai yra pataisomi, nereikės pirkti naujos gitaros, užteks nunešti meistrui.

Taip pat gera mintis perkant gitarą pasikviesti kartu draugą, mokantį groti, arba dar geriau – pasikonsultuoti su savo gitaros mokytoju, jei tokį turite.

Na ir pabaigai keli patarimai besiruošiantiems pirkti gitarą:

  • Apgalvokite, kokia gitara – akustinė ar klasikinė – labiausiai atitinka jūsų poreikius ir tikslus.
  • Neskubėkite pirkti pačios pirmos pasitaikiusios gitaros – išbandykite kuo daugiau skirtingų formų, dydžių, firmų gitarų.
  • Pabandykite pagroti gitara, prispausti stygas, pažiūrėkite, ar instrumentas patogus, ar „limpa“ prie jūsų.
  • Jei yra galimybė, pasikvieskite į pagalbą draugą, grojantį gitara.