Gitarų priežiūra
Jei norite, kad jūsų gitara skambėtų puikiai dar daug metų ir groti būtų patogu bei malonu, reikia atsiminti keletą svarbių dalykų, kurie padės išsaugoti instrumento kokybę.
Pirmiausia reikėtų atsiminti, kad gitara – tai medinis instrumentas, o juk visi puikiai žinom, kaip jautriai medis reaguoja į temperatūros pokyčius. Kuo oro sąlygos neutralesnės – tuo gitara ,,jausis” geriau. Tai reiškia, kad reikėtų vengti didelių karščių, didelių šalčių, taip pat drėgmės ar oro išsausėjimo.
Raskite savo namuose gitarai neutralų kampelį: laikykit instrumentą toliau nuo langų, pro kuriuos, kad ir kokie patvarūs jie būtų, vis tiek sugeba prasiskverbti šaltis. Taip pat jokiu būdu žiemą nelaikykite gitaros šalia radiatoriaus, kur oras ypač sausas . Pasistenkite rasti vietą, kurioje oro temperatūra ir drėgmė kinta mažiausiai ir laikykite gitarą ten, geriausia, dėkle. Idealus variantas būtų kietas dėklas, bet jie kainuoja gana nemažai, o nešiotis juos taip pat nėra itin patogu, taigi tiks ir minkštas dėklas su pastorinimu. Dėklas ne tik padės sukurti pastovesnę aplinką jūsų gitarai, bet ir apsaugos ją nuo dulkių!
Jei tenka gitarą transportuoti žiemos metu, kai lauke itin žema temperatūra, įėję į patalpą neskubėkite jos ištraukti iš dėklo – pernelyg staigus temperatūros pasikeitimas gali pakenkti. Jei yra galimybė, palaikykite gitarą dėkle apie pusvalandį ar ilgiau ir tik tada ištraukite. Jei jūsų dėklas visai plonas, be jokių pastorinimų, prieš eidami į lauką apvyniokite gitarą kokia nors medžiaga, kad bent truputį apsaugotumėte nuo šalčio.
Vasarą taip pat reikia elgtis atsargiai. Jei kur nors važiuojate mašina, per ilgai nepalikite gitaros bagažinėje ar salone, kur karštom vasaros dienom oras smarkiai įšyla. Taip pat stenkitės nelaikyti gitaros ant tiesioginių saulės spindulių.
Gitaros valymas Jei dabar skaitote tekstą ir jaudinatės, kad tuoj pateiksime didžiulį gitarų priežiūros priemonių sąrašą, kurias būtina įsigyti, tai galite nusiraminti, užteks paprasčiausio švelnaus skudurėlio. Nebūtina gitaros valyti kaskart pagrojus, užtenka retkarčiais pasiimti švarų minkštą skudurėlį ir nuvalyti dulkes bei pirštų antspaudus nuo korpuso bei grifo. Taip pat galite pavalyti ir stygas bei po jomis. Prieš grodami nusiplaukite rankas – taip mažiau susidėvės stygos. O ir groti bus maloniau!
Kada laikas keisti stygas? Stygų keitimas – labai individualus dalykas. Viskas priklauso nuo to, kaip dažnai grojate, bei nuo stygų kokybės. Tad kaip žinoti, kada atėjo laikas? Štai keletas patarimų, kaip tai nustatyti:
- Grojant pirštai per stygas slysta nebe taip lengvai, kaip anksčiau. Atrodo, tarsi stygos būtų lipnios ar purvinos. Kartais netgi pasidaro aštrios ir pradeda ,,pjauti” pirštus.
- Stygos pakeitė spalvą. Dažniausiai grojamose vietose stygos gerokai tamsesnės nei retai grojamose vietose.
- Gitara pradėjo skambėti šiek tiek dusliau.
- Gitara greičiau išsiderina.
- Ties skirsnių žymom ant stygų matosi nežymūs įlinkimai ar deformacijos.
Kodėl reikia prižiūrėti gitarą? Klausimas iš pirmo žvilgsnio gal ir keistai skamba, juk, atrodo, savaime suprantama – gitarą reikia prižiūrėti, kad ji ilgiau tarnautų ir negestų. Tačiau pakalbėkime konkrečiau: kas gali atsitikti, jei savo instrumentu nepasirūpinsime?
Turbūt pavojingiausias dalykas gitarai yra temperatūrų svyravimai – medis tai išsiplėčia, tai susitraukia, ir visos gitaros sudedamosios dalys juda. Taip nesunkiai gali iškrypti gitaros grifas. Netrukus pastebėsit, kad kai grojate, gitara skamba ,,nešvariai”, atsiranda įvairių zvimbimų ar net derėjimo problemų. Aišku, tai nereiškia, kad instrumentą jau reikės išmesti, dažniausiai šios problemos yra išsprendžiamos į pagalbą pasitelkus gerą meistrą. Tačiau viso to galima išvengti tiesiog skiriant daugiau dėmesio savo gitarai.
Staigūs temperatūrų pasikeitimai taip pat gali sugadinti gitaros apdailą – gali atsirasti įtrūkimų lake. Žinoma, tai ne tokia didelė problema kaip iškrypęs grifas, tačiau vis tiek nemalonu.
Taigi rūpinkimės savo instrumentais, kad dar daug metų galėtumėm groti patogiai bei mėgautis gražiu garsu.